Artırılmış Gerçeklik

Akıllı telefonların, tablet cihazların obje, lokasyon tanıma özelliğini kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntüler üzerine bindirilmesine Augmented Reality, (AR) artırılmış gerçeklik denilmektedir. Artırılmış gerçeklik projeleri, dünyada gördüklerimizi, bilgisayarlar aracılığı ile sanal nesneler ekleyerek zenginleştirir ve gördüklerimizi gerçekmiş gibi hissedip, yaşamamızı sağlar.

 

 

Farklı sektörlerden, farklı firmalar kullanıcılarının, müşterilerini yada çalışanlarını hayatlarını kolaylaştırabilmek için mobil uygulamalar sunuyor. Bir çok e-ticaret sitesi, marka, müşterilerini sürekli olarak ellerinin altında olarak iletişimlerini daha sıcak tutmayı, dolayısıyla daha çok ziyaret edilebilir, alışveriş yapılabilir olmayı hedefliyor. Mobil cihaz kullanım sürelerinin artması, kullanıcı yaş aralığını genişlemesi de mobil uygulama yaptırmak fikrine olan ilgiyi artıyor.

Sektörel Çalışmalar;

Emlak / İnşaat sektöründe yapıları görmeleri için yerleşkenin yanına bile gitmeden evin fotoğrafı üzerine ilgili donanımların kameraları tutulması ile Ev / Konut’u müşterinin 3 boyutlu olarak görmesi sağlanacaktır.

Aynı zamanda Kiralık ve ya Satılık ilanları gören kullanıcılar ilgili donanımların kameralerını ilana tutması ile birlikte ev / konutun içerisi görebilecek ve bilgi sahibi olabilecektir.

 

Galeri / Lansman gibi tanıtım sektörlerinde müşteriler tanıtımı olan ürünü ve ya sergilenen bir ürün hakkında bir çok bilgiye hem 3 Boyutlu olarak hemde detaylı bir şekilde öğrenebilecektir.

Aynı zamanda Galeri / Lansmanlarda sergilenecek ürünler olmadan bile ilgili donanımın kamerasından ürünü görebilecektir. Ürünler hakkında bilgiler edinebilecektir.

 

Kullanım Kılavuzu ve Tamir gibi müşterilerin bilgilerinin olması gereken sektörlerde müşteriler için hazırlanmış uygulamayı ilgili donanımlarından açarak açılan kamera ile kullanım kılavuzu istenilen ve ya tamir edilmesi gereken ürüne tutmaları halinde 3 Boyutlu şekilde ürünün nasıl kullanıldığını ve ürünün nasıl tamir edileceğini görmesini hedefliyoruz.

 

Pazarlama Sektöründe müşteriler satış temsilcilerine satın almak istedikleri ürün hakkında bilgileri sormak yerine o ürüne ilgili donanımlarının yüklü olduğu uygulamayı açarak ürüne tutmaları ile ürün hakkında gerekli bilgileri görsel ve işitsel şekilde görmesini planlıyoruz.

 

Müze ve kültürel yerlerde eski yapıtların yıllar geçtikçe aşınmaları ve kaybolmaları gibi durumlar ile gelen misafirlerin o atmosferi deneyimleyememesinin önüne geçmek için ilgili donanımlara yüklü uygulamanın kamerasını kullanarak eski yapıtların ilk halinde karşılarına gelmesini planlıyoruz ve bu şekilde misafirler eski zamanlardan gelen atmosferi hissetmelerini planlıyoruz.

 

Gazete ve dergi gibi basılı yayın sektörlerinde kullanıcıların görseller üzerine ilgili donanımlarda yüklü uygulamanın kamerası ile ürüne tutması ile birlikte görselde ki haber / içerik / reklamı canlı bir şekilde 3 boyutlu ve ya video olarak görmesini sağlayarak basılı yayınlarda ki içerikleri daha somutlaştırmayı planlıyoruz.

Aynı zamanda okuma kitapları alınırken kitabın arkasında bulunan özeti okumak yerinde kitap üzerine ilgili uygulamanın kamerası ile tutulması ile kitabın yazarının kitap hakkında yorumları ve aktarımlarının karşılarında olmasını planlıyoruz.

 

Eğitim gibi öğrenim ve öğretim alanlarında eğitimi alan kişilerin görsel hafızalarında daha kalıcı bilgiler ile öğrenimlerini hızlandırmak ve unutkanlığı sıfırlamak için geliştirilen uygulamalar ile ilgili donanımların içinde yüklü olan uygulamanın kamerası ile 3 boyutlu olarak anlatılan konu bilginin karşılığını görmesini planlıyoruz.

 

Reklam sektöründe müşterilerin karşılarına tv gibi basın sektörlerinde olduğu gibi videosal bazda değil 3 boyutlu deneyimsel bazda etkileşimli uygulamalar ile reklamın kalitesini artırmayı planlıyoruz.

 

Oyun sektöründe 2 boyutlu ve ya 3 boyutlu oyunlarda ki deneyimlere biraz daha etkileşim katmak için ilgili donanımların içinde yüklü olan uygulamanın kamerasının açılması ile birlikte oyunu daha etkileşimli tecrübe edinmesi üzerine kurmayı planlıyoruz. Bu şekilde oyun oynarken gerçek dünyanında içerisinde deneyimleyebilecek.

 

Alışveriş gibi alım satım sektörlerinde ürünlerin nasıl duracağı hakkında müşterilerin daha çok bilgilenmesi ve deneyimleyebilmesi için ilgili donanımlarda yüklü olan uygulama ile açılan kameranın üzerinde alacakları ürünleri deneyebilecekler.

 

Turizm sektöründe kültürel yerlerin bulunması ve o yerler hakkında gibi edinmek için ilgili donanımlarda yüklü olan uygulama ile tecrübe edinebilecekler.

 

 Dekor / Mobilya gibi ev eşyalarının alımları sırasında ev / konut içerisinde nasıl duracağı hakkında bilgiye ve o eşyanın 3 boyutlu şekilde deneyimlenmesine ilgili donanımın içerisinde yüklü olan uygulamanın kamerası ile test edebilecekler.

 

Menü / Sipariş gibi müşterilerin sipariş verecekleri sektörlerde ilgili donanımlarda yüklü olan uygulamanın kamerası ile karşılarında canlı bir şekilde görmelerini sağlayacağız.