Google Reklam Nasıl Verilir

Google Reklam Nasıl Verilir

Google’da yayınlanmak üzere reklam vermek istiyorsanız ve reklam verme aşamaları kafanızı karıştırabilir durumda olup gözünüzü korkutabilir. Reklam vermek ile ilgili bu konuda uzman ve aracı kişilerden özellikle de Adwords müşteri temsilcilerinden konu ile alakalı olarak bilgi almanız söz konusudur ve temsilciler sizlere yardımcı olabilir. Fakat reklam verme işlemi için izlemenmesi gereken önemli ve gerekli bazı adımlar vardır, bunlar şu şekildedir ;

Birinci adım: Google reklam verme ile ilgili, ilk olarak Google’ın e-posta takip sistemi ve birçok Google hizmetlerinden faydalanmanızı sağlaması söz konusu olan Gmail hesabına sahip olmanız gerekir. Bu sayede  Adword Google reklam verme hizmetinden yararlanmak adına ilk adımı atmış olursunuz. Daha sonraki aşamada açmış olduğunuz gmail hesabınız ile Adwords sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Buradaki önemli nokta kayıt işlemi için Gmail adres ve şifrenizin aynısını girmeniz gerekir, aksi takdirde işleminiz onay alamaz. Bu aşamadan sonra karşınıza Adwords hesabınızın oluşturulduğunu bildiren bir yazı çıkacaktır, doğru yoldasınız demektir.

İkinci adım: Hesabınızı oluşturmanızın ardından genel ayarlamalarınızı yapmanız gerekir, bu durumda ilk olarak kampanya adı oluşturmanız istenmektedir. Kampanya adınızı oluşturmak için fikir vermek gerekirse; Örneğin bir çiçek satışı yapan firmasınız diyelim, o halde çiçek sipariş olarak kampanya adınızı koyabilmeniz söz konusudur. Kampanya ismi için eğer birden fazla kampanyanız mevcutsa kampanyalarınızı sistemden takip edebilmeniz açısından da önemli bir aşamadasınız.

Üçüncü adım: Oluşturacağınız reklamınızın yayınlanacağı bölge için ben seçmek istiyorum seçeneğini tıklamanız oldukça önemlidir. Bu sayede hizmet veremediğiniz bölgelerde yayınlanmasının önüne geçerek, kredinizin daha faydalı ve yararlı kullanılmasının sağlanması üzerine oldukça etkilidir.

Dördüncü adım: Bütçe kısmını doldurmak dördüncü adım olarak belirtilebilir. Bu adımda ise öncelikle ne kadar bütçe ayıracağınıza kendiniz karar vererek ilerlemelisiniz. Bu durum hangi sektörden olduğunuza ve rakiplerinizin ne kadar güçlü olduğuna göre de değişkenlik göstermektedir. Sizin ekonomik gücünüze bağlı bir durum olduğu gibi bu durumlarıda göz önünde bulundurmalısınız.

Beşinci adım: Anahtar kelime bölümüne reklamınızla ilgili olarak ,örneğin hangi kelimeleri sizi aramak için daha çok arama motoruna yazarlar diye düşünmek suretiyle bazı anahtar kelimeleri belirlemeniz üzerinedir.

Altıncı adım: Bu adımda faturalandırma olarak adlandırabiliriz. Bu aşamada sizlerden istenilen adres, telefon gibi bilgileri ve ödeme bilgilerinizi girerek oldukça net bilgi verileriyle işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yedinci adım: Diğer ödeme yollarını seçmek için manuel ödeme seçeneklerini kullanabilmek adına alternatif bir aşama olarak kabul edebiliriz. Eğer varsa promosyon kodunuzu girersiniz ve bu şekilde reklam verme karşılığını ödemiş olarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Sekizinci adım: Google reklamı nasıl verilir aşamasının son aşaması diyebiliriz. Bu kısımda artık reklam kampanyanızın durumu ile ilgili raporları takip ederek ilerlemelisiniz. Buradaki rapor ve analizler ile birlikte daha sonraki aylarda da reklamı yenilerken daha doğru kararlar verebilmeniz açısından size yardımcı olacaktır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *