Artırılmış Gerçeklik ile Sağlık Uygulamaları

Artırılmış Gerçeklik ile Sağlık Uygulamaları

Artırılmış Gerçeklik ile Sağlık Uygulamaları

Sağlıkta artırılmış gerçeklik sistemleri günden güne gelişiyor. Sağlık alanında üretilen cihazlarda, tıp mühendisliğinde, röntgen, MR gibi pek çok teknolojik cihazda ve etkili olan artırılmış gerçeklik teknolojisi ile birlikte artık daha kaliteli üretimler yapılıyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi 2008 yılında online oyunlar ile adını dünyaya duyurmuş ve daha sonra da hemen hemen her sektöre giriş yapmıştır. Özellikle üretim alanında etkili olan bu teknoloji sayesinde daha kaliteli ürünler daha kısa zamanda verilmeye başlandı.

Sağlıkta Artırılmış Gerçeklik

Sağlıkta yeni nesil teknoloji artırılmış gerçeklik ile tıp eğitiminden itibaren tüm sağlık sektöründe yeni bir sistem etkili oluyor. Öğrencilerin hem teorik hem de pratik alanda kendilerini daha da geliştirmelerini sağlayan bu sistemde özellikle insan vücudunun içerisi 3 boyutlu olarak görüntülenebiliyor. Organların nasıl çalıştığı, kan akışı, beyin ve kalp içi gibi veriler 3 boyutlu olarak gösterilirken bunların tutulması ve hatta kesilmesi bile mümkün olabiliyor. Öğrencilerin pratik aşamasında oldukça işe yarayan bu sistemde artık birinci sınıftan itibaren 3 boyutlu görüntüler ile karşılaşılıyor.

Geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen bu teknoloji hastanelerde ve tıp mühendisliği alanında da çokça etkili. İnsan vücudunu 3 boyutlu olarak görüntüleme cihazlarının üretilmesinde etkili olan bu sistem ile sağlık ve tedavi uygulamalarının daha kolay bir şekilde yapılması bekleniyor. Ameliyatlarda da etkili olan bu sistemde ameliyat robotları bulunuyor. Ameliyat robotları, uzaktan kumanda ile ya da kol harekeleri ile çalıştırılabiliyor. Hem sağlık çalışanlarının hem de henüz mezun olmamış olan tıp öğrencilerinin ameliyat alıştırmaları yapmalarında oldukça etkili olan bu robotlar ile ameliyatlar kısa sürerken harcanan efor da en aza indiriliyor. Bu sayede de sağlık çalışanlarının gün içerisinde daha fazla ameliyata girmesi sağlanabiliyor.

Android ve iOS temelli cihazlarda etkili olan sağlıkta artırılmış gerçeklik uygulamalarından tıp öğrencileri ve sağlık çalışanlarının yanı sıra biyoloji ve anatomiye ilgi duyan alt sınıf öğrenciler de faydalanabiliyor. Özellikle insan vücudunu yeni keşfeden öğrenciler için kaliteli bir öğrenim olan bu sistem, görsel hafızasını kullanan öğrenciler için vazgeçilmez bir destek.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *