Influencer Nedir?

Influencer Nedir?

Influencer Nedir?

Günümüz tamamen teknolojiye endekslenmiş bir çağ. Her şey gibi meslekler ve meslek içerikleri de teknolojiye uyum sağlıyor. Bu yüzyılda karşımıza çıkmış en teknolojik meslek ise şüphesiz ki influencerlık.

Influencer kelimesi günümüzde kullanılan manasıyla “geliştirici” anlamındadır. Geliştiriciden kastımız elbette ki bir ürün geliştirmek. Sosyal medya özellikle de instagram üzerinden çalışan bu “geliştiriciler” bir ürünü/hizmeti tanıtır, onun reklamını yapar ve satılmasını sağlar. Yani bir influencer hem reklamcı hem model hem de satış danışmanıdır. Bu üçünü bir çatı altında toplayan sektörler, sosyal medya üzerinde en çok takipçisi olanı, en çok etkileşim alanı bularak bu kişilerle iş birliği yapar ve ürünlerinin tanıtılmasını sağlarlar. Influencer olan kişi de ürünlerin reklamını yapmasına karşılık belirli miktarda ücret alır.

Nasıl Influencer Olunur?

Influencerlık mesleği teknoloji çağının bizlere getirdiği mesleklerden yalnızca biri ve belki de en popüler olanıdır. Bu mesleği yapmak için kişinin belirli adımları ve hedefleri belirlemesi gerekir. Başta sıkıcı ve bir miktar yorucu olabilen bu iş, yüksek meblağlı paralar kazanılmaya başlandığında size kendinizi iyi hissettirecektir.

Influencer olmak için izlenmesi gerekn adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle kendinize alan belirlemelisiniz. İnternet üzerinde görülmesi istenen her türlü sayfa var olduğundan dolayı alan bulma aşamasında bir miktar zorlanabilirsiniz. Kendinize kendinizi hangi alanda göstermek istediğinizi sorduğunuzda aldığınız cevap için alan yaratmalısınız.
  • Seçtiğiniz alana uygun içerikler oluşturun. Örneğin kişisel blog seçtiyseniz kendinizle ilgili anları paylaşmalısınız.
  • Paylaşımlarınıza takvime göre belirleyin. Her gün olmasa bile iki günde bir paylaşım yapın. Paylaşımlarınızı önceden belirleyin böylelikle paylaşım yaparken vakit kaybetmezsiniz.
  • Önemli günler takvimi çıkarın. Önemli günlerde, milli ve dini bayramlarda paylaşım yapın ki insanlar sizin değerlere saygı gösteren biri olduğunuzu görsün.
  • Çok takipçili ve sizin kategorinizde içerikler üreten kişilerle iletişim kurun ve ücretsiz olarak birbirinizin reklamını yapın. Bu size takipçi kazandıracaktır.
  • Etiket kullanımı ve konum bildirimlerini ihmal etmeyin. Bunlar sizin dünya genelinde insanlara ulaşmanıza ve sayfanızın etkileşiminin artmasına fayda sağlayacaktır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *