Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

İnternet teknolojisinin gelişmesi ve pek çok kişinin her türlü işini sanal ortamlar aracılığı ile gerçekleştirmesi ile birlikte dijital pazarlama ortaya çıkmıştır. Sosyal medya hesapları, dijital platformlar, online broşür ve kataloglar, bloglar gibi pek çok dijital alanı kapsayan dijital pazarlama kişilere kolaylık sağlarken firmaların da reklamlarını yüksek bütçeler ayırmadan gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır. İnternet teknolojisinin yalnızca bir alanda gelişmiş olmaması ve pek çok alanda gelişimini sürdürüyor olması ise tercih fazlalığını sağlamaktadır.

Dijital pazarlama tercih edecek olan bireysel firmalar ya da büyük kuruluşlar web siteleri başta olmak üzere pek çok platformda pazarlama stratejileri geliştirmektedir. Dijital pazarlamanın kullanım alanları da kişilerin isteğine bağlı olarak;

  • Web siteleri,
  • Kişisel bloglar,
  • Dijital PR,
  • Sesli arama pazarlamaları,
  • Görüntülü reklam gerçekleştiren platformlar,
  • Sosyal medya uygulamaları,
  • Video uygulamaları,

Gibi çeşitli alanlarda uygulanabilmektedir. Bu aşamada reklamı gerçekleştirilmek istenen marka ya da ürünün hitap ettiği kitleyi bilmek oldukça önemlidir. Hitap edilen kitleye hangi dijital pazarlama yolu ile daha kolay ulaşım sağlanacağının bilincinde olarak hareket etmek kişiye veya firmanın gelirinin artmasına yardımcı olacaktır.

Dijital Pazarlama Alanları Nelerdir?

Dijital pazarlama alanları temelde üç ana başlığa ayrılmaktadır. Amacınız doğrultusunda seçeceğiniz dijital pazarlama yöntemi ile birlikte birbirinden farklı avantajlardan yararlanmanız mümkündür. Sosyal medya pazarlaması, SEO, Google Ads olarak üçe ayrılan dijital pazarlama alanlarında kişinin alanını biliyor olması büyük önem taşımaktadır.

  • Sosyal Medya Pazarlaması:

Sosyal medya günümüzde pek çok kişinin kullanımını gerçekleştirdiği uygulamalardan birisidir. Platformlar üzerinden sizler de ürün, hizmet ya da firmanızın reklamını sesli ve görselli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. PR işlemleri bu alanda oldukça net ve kaliteli dönüşler alındığını göstermektedir.

  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Dijital pazarlamanın gerçekleştirildiği alanlardan birisi olan SEO ise uzun vadede bir çalışma ile profesyonel bir dönüş alınmasına yardımcı olmaktadır. Sosyal medyanın doğru bir şekilde kullanılması ve erişimin artmasına yardımcı olan SEO ile dijital pazarlama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Google ADS: Reklamların en kolay yolu olan Google Ads; Youtube, G mail gibi platformlar aracılığı ile reklamınızı gerçekleştirmenize yardımcı olmaktadır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *